Lionel Messi dobitnik Zlatne lopte

Lionel Messi, nogometaš Barcelone, postao je prvi argentinski nogometaš u povijesti koji je nagrađen Zlatnom loptom, u izboru France Footballa…

U izboru je sudjelovalo 96 nogometnih novinara širom svijeta i birali su po pet najboljih nogometaša, svaki u svom izboru. Od maksimalnih 480 bodova Messi je zaradio 473 i tako najuvjerljivije dosad trijumfirao u ovom izboru.

Prije dvije godine je Messi u ovom izboru osvojio treće mjesto (iza Kake i Cristiana Ronalda), dok je prošle godine gledao samo u leđu Portugalca Cristiana Ronalda. Sada je došlo njegovo vrijeme.

Podsjetimo da se ova nagrada dugo vremena odnosila samo na europske nogometaše, pa tako legendarniji Argentinac, Diego Armando Maradona, nikada nije bio u ovom izboru. No, od 1995. su godine u izbor uključeni i neeuropski nogometaši koji igraju za europske klubove.

Drugo mjesto je sa 233 boda zauzeo Cristiano Ronaldo, dok je treći bio španjolski veznjak iz Barcelone Xavi (170 bodova). Slijedi još jedan Španjolac, također iz Barcelone, Andres Iniesta koji je pogotkom u nadoknadi na Stamford Bridgeu odveo Barcelonu do finala Lige prvaka (koju je kasnije osvojila pobjedom protiv Manchester Uniteda u Rimu). Top 5 zaokružuje Samuel Eto'o koji je do tog rezultata ponajviše došao kroz igre u Barceloni. Sada je Kamerunac u milanskom Interu.

Na 13. mjestu se, pak, smjestio bosansko-hercegovački reprezentativac Edin Džeko koji je prošle sezone vodio Wolfsburg do naslova njemačkog prvaka, a ujedno je Džeko najbolje proglašeni igrač iz Bundeslige.

Messi je prošle sezone s Barcelonom osvojio Ligu prvaka, Primeru i Kup kralja. Sa 23 pogotka je bio drugi strijelac španjolskog prvenstva (30 je postigao Eto'o), a u Ligi prvaka je dao devet pogodaka u 12 ogleda. Dakako, ne zaboravlja se pogodak u finalu Lige prvaka protiv engleskog prvaka Manchester Uniteda.